Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok temu czytaliśmy Nowele polskie, a w tym roku przypadło na dramat Juliusza Słowackiego "Balladyna" 

Jak co roku nasza biblioteka bierze udział w akcji, w tym roku przygotowaliśmy dla Was niespodziankę, którą ujawnimy dopiero w sobotę 5 września - będzie inaczej :) Tymczasem zaglądajcie na naszego facebooka, gdzie przez cały tydzień umieszczamy ciekawostki związane z "Balladyną". 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.. 

 

 

Grafika 1: Narodowe Czytanie

Zobacz także:

ABC scrapbookingu

ABC scrapbookingu

Zapraszamy 4 lutego 2020 r. o godz. 16. na Twórcze Poddasze, aby wspólnie stworzyć małe arcydzieła z papieru, może to być na przykład kartka...
Dziękujemy za wypełnione ankiety!

Dziękujemy za wypełnione ankiety!

Dziękujemy za liczny udział w ankiecie dotyczącej naszej biblioteki. Już w drugim dniu od ogłoszenia naszej prośby było ponad 600 wypełnionych...
Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowe

Zapraszamy do składania ofert na dostawę sprzętu komputerowego.
Konkurs na stworzenie figurki przedstawiającej bohaterów opowiadania „Lęborskie czarki” Emlii Hinc

Konkurs na stworzenie figurki przedstawiającej bohaterów opowiadania „Lęborskie czarki” Emlii Hinc

Zobacz listę osób nagrodzonych. Prezentacja nagrodzonych prac w holu biblioteki do kończ 2023 roku.